Son Konular
manyetostratigrafi birimler

Manyetostratigrafi Birimleri

Başlıca üç cins birimi vardır:

a) Birimi: Jeolojik zamanın belirli bir döneminde çökelmiş veya kristallenmiş kayaların kazanmış oldukları birincil manyetik kutuplanmayı gösteren bir kaya topluluğudur. Birimin adı, uygun bir coğrafya adı, manyetik kutuplanma şekli (normal, ters, karşık) ve “” teriminden oluşur (Gauss Normal Kronozonu).

 

b) Birimi: Bir birimine karşılık gelen ve içerdikleri manyetik kutuplanmaya göre tanımlanmış jeolojik zaman bölümlerine “ birimi” adı verilir (Gauss Normal Manyetik Kutuplanma Dönemi). Bu birimin alt mertebesi “manyetik olay”dır (Gauss Normal Manyetik Kutuplanma Dönemi içinde Mammoth Olayı).

 

c) Manyetik Kutuplanma Birimi: Bir manyetik kutuplanma birimi, kalıcı manyetizma özellikleriyle belirlenmiş bir kaya topluluğudur. Altındaki ve üstündeki birimlerinden farklılık ve kendi içinde az çok bir birlik gösteren paleomanyetik özellikleriyle ayırtlanmıştır. Adlama, özel seçilmiş bir ad ile paleomanyetik yönün (normal, ters, karışık) birleştirilmesiyle oluşturulur (Ulusu Ters Manyetik Kutuplanma Zonu).

Bir önceki yazımız olan Mertebesiz veya Onaysız Birimler başlıklı makalemizde kronostratigrafi, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

Deniz Tabanı Yayılması

Önceki kuram olan “Kıtasal Sürüklenme” nin okyanusal havzaları büyük ölçüde ihmal etmesinin aksine, deniz tabanı …

%d blogcu bunu beğendi: