Son Konular
manyetostratigrafi birimler

Manyetostratigrafi Birimleri

Başlıca üç cins birimi vardır:

a) Birimi: Jeolojik zamanın belirli bir döneminde çökelmiş veya kristallenmiş kayaların kazanmış oldukları birincil manyetik kutuplanmayı gösteren bir kaya topluluğudur. Birimin adı, uygun bir coğrafya adı, manyetik kutuplanma şekli (normal, ters, karşık) ve “” teriminden oluşur (Gauss Normal Kronozonu).

 

b) Birimi: Bir manyetik birimine karşılık gelen ve içerdikleri manyetik kutuplanmaya göre tanımlanmış jeolojik zaman bölümlerine “manyetik dönem birimi” adı verilir (Gauss Normal Manyetik Kutuplanma Dönemi). Bu birimin alt mertebesi “manyetik olay”dır (Gauss Normal Manyetik Kutuplanma Dönemi içinde Mammoth Olayı).

 

c) Manyetik Kutuplanma Birimi: Bir manyetik kutuplanma birimi, kalıcı manyetizma özellikleriyle belirlenmiş bir kaya topluluğudur. Altındaki ve üstündeki manyetostratigrafi birimlerinden farklılık ve kendi içinde az çok bir birlik gösteren paleomanyetik özellikleriyle ayırtlanmıştır. Adlama, özel seçilmiş bir ad ile paleomanyetik yönün (normal, ters, karışık) birleştirilmesiyle oluşturulur (Ulusu Ters Manyetik Kutuplanma Zonu).

Bir önceki yazımız olan Mertebesiz veya Onaysız Birimler başlıklı makalemizde kronostratigrafi, kronozon ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: