Son Konular

Katı Dünya

Atmosfer ve okyanusların altında bulunur. Katı dünya ile ilgili çalı malarımızın çoğu onun kolayca ulaşılabilen yüzey özellikleri üzerinedir.Bu özellikler yeraltındaki malzemelerin dinamik davranışının dışa yansımasıdır. Yüzeydeki en belirgin özellikleri çalışıp onların devamlılığını izleyerek gezegenimizi biçimlendiren süreçler hakkında ipuçları sağlarız.

Kıta-okyanus geçişi: Dünya yüzeyinin iki ana bölümü kıtalar ve okyanuslardır. Bugünkü kıyı çizgisi (sahil) bu iki bölgeyi birbirinden ayıran sınır değildir. Daha çok, adı verilen kıtasal malzemeden olu an hafifçe eğimli bir platform, sahilden denizin içlerine doğru uzanır. Bu kıta elfinin bir bölgeden di erine yayılımının oldukça farklı oldu u gözükmektedir. Son buzul çağının sonlarında (yaklaşık 15 bin yıl önce) deniz seviyesi deniz suyunun bir kısmının buzullarda tutulması yüzünden bugünkünden 150 m daha düşüktü; ve kıta elfleri pek dardı. Kıyı eridi kıta elfinin deniz tarafına doğru uç kısmında bulunuyordu.

Bir önceki yazımız olan Bilimsel Araştırmanın Doğası başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: