Son Konular
Resif nedir? Resif oluşum koşulları nelerdir?

Resif nedir? Resif oluşum koşulları nelerdir?

?

Yerinde doğup büyüyen, koloniler teşkil edebilen, bağlayıcı olabilen ve dalgaya dayanıklı organizmaların iskeletlerinden oluşan ve morfolojik olarak tepe, yığın/kümbet şeklindeki kireçtaşı kütlelerine resif denir. Başlıca mercan ve alglerden ve daha az olarak da krinoid, bryozoa, sünger, mollusk ve diğer resif yapıcı organizmalardan oluşurlar.

 

Resif oluşum koşulları nelerdir?

Günümüzdeki resiflerin büyük bir çoğunluğu sığ tropikal denizlerde büyüyüp gelişmektedir. Tercih ettikleri ortam 45 m.den daha derin olmayan, 27-40 tuzluluk değerlerinde ve 20 °C'den daha ılık olan tropikal denizlerdir. Bu sınırlayıcı faktörlerin dışındaki koşullarda gelişebilen resifler de bulunmaktadır.

 

Resiflerin Geometrilerine göre tipleri

Resifler geometrilerine göre üç ana tipte görülmektedir. Bunlar;

Resiflerin geometrilerine göre tipleri; saçak resifi, bariyer resifi, atol

Saçak resifleri: Kıyıya paralel ve/veya bitişik olarak gelişmişlerdir. Jeoloji kayıtlarında seyrek olarak bulunmaktadır.

Bariyer/Set Resifleri: Çizgisel geometrili ve karadan lagünlerle ayrılan karbonat yığınaklarıdır. Eski resifler içinde en çok görülenler bu tiplerdir.

Atoller: Çembere benzer şekilli ve genellikle volkanik adalar üzerinde bulunan, orta kısımda bir lagünün bulunduğu özel bir resif çeşididir. Eski örneklerine ender olarak rastlanılmaktadır.

 

nedir ve nasıl oluşurlar?

Mercan resifleri, serbest yüzen mercan larvaları, adaların veya kıtaların kenarları boyunca batık kayalara veya diğer sert yüzeylere bağlandığında oluşmaya başlar. Mercanlar büyüdükçe ve genişledikçe, resifler üç ana karakteristik yapıdan birini alır; saçak, bariyer veya atol.

 

Mercan resifinin iklimi nasıldır?

Mercan resifinin iklimi nasıldır?

Sıkı çevresel kısıtlamalar nedeniyle, mercan resifleri genellikle tropikal ve yarı tropikal sularla sınırlıdır. Çoğu 73° ile 84° Fahrenheit (23° – 29° Celsius) arasındaki su sıcaklıklarında optimum şekilde büyür. Ancak bazıları kısa süreler için 104° Fahrenheit (40° Celsius) kadar yüksek sıcaklıklara tahammül edebilir.

 

Mercan resifleri insanlar için neden önemlidir?

Mercan ekosistemleri milyonlar için besin kaynağıdır; kıyı şeridini fırtınalardan ve erozyondan korumak; ekonomik açıdan önemli balık türleri için habitat, yumurtlama ve fidanlık alanları sağlamak; balıkçılık, eğlence ve turizmden yerel ekonomilere iş ve gelir sağlamak; yeni ilaçların üretiminde en büyük kaynak olarak kullanılır.

 

Mercan resifleri oksijen üretir mi?

Çoğu mercan, diğer cnidarians gibi, gastrodermal hücrelerinde zooxanthellae adı verilen simbiyotik bir alg içerir. Karşılığında algler oksijen üretir ve mercanın atıkları uzaklaştırmasına yardımcı olur. En önemlisi, mercana organik fotosentez ürünleri sağlarlar.

 

Mercan bir bitki mi yoksa hayvan mı?

Mercan bir bitki mi yoksa hayvan mı?

Peki mercanlar tam olarak nedir? Mercanlar aslında her ikisi de denilebilir. Buna simbiyoz denir. Eski ve eşsiz bir ortaklık ile, ihtiva yapar. Ayrıca hayvan ve bitki okyanusta hayatın vazgeçilmez parçası olarak bilinir. Mercan olan hayvanlar kendi yiyecek yapmazlar çünkü, tüketebilecekleri bitkiler yoktur.

 

Mercan resiflerini korumak için neler yapılıyor?

EPA tarafından korunan mercan resifleri, Temiz Su Yasası programlarını uygulayarak bu koruma havzalarının ve kıyı bölgelerinde, su kalitesini ve mercan resifi alanlarını bir dizi koruma önlemi hayata geçirir. EPA'nın mercan resiflerini korumaya yönelik çalışmalarının çoğu, diğer federal kurumlar, eyaletler ve bölgeler ile ortaklaşa yürütülmektedir.

 

Büyük Set Resifi'ni ilk kim keşfetti?

Avrupa keşifi sırasında resif bölgesinde İngiliz kaşif Kaptan James Cook,'un gemisi 1770 yılında karaya oturarak keşif başladı. Cook tarafından başlatılan resif labirentinde kanalların ve geçitlerin grafik çalışması 19. yüzyılda da devam etti.

 

Neden Büyük Set Resifi deniyor?

, dünyanın gerçek bir mucizesidir ve ziyaret için muhteşem bir yerdir. Kayalık olarak adlandırılanBarrier‘ Reef bir dış yapısına sahip. Çünkü kayalık sahil arasındaki kanal ile Avustralya kıta sahanlığı boyunca yer alan, Resifin yaklaşık 60m olan bir derinliğe ulaştığı günümüzde bilinmektedir.

 

Büyük Set Resifi nerede başlayıp nerede bitiyor?

Great Barrier Reef

Great Barrier Reef, Avustralya'nın kuzeydoğu kıyısında, Mercan Denizi'nde yer almaktadır. Kuzeyde Cape York Yarımadası‘nın ucundan başlayıp güneyde Bundaberg‘e kadar uzanan Queensland eyaletinin kıyı şeridi boyunca 2.300 km‘den fazla uzanır.

Bir önceki yazımız olan Delta Oluşumu ve Gelişimi Hakkında Bilgiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: