Son Konular
mertebesiz veya onaysız birimler

Mertebesiz veya Onaysız Birimler

a) Mertebesiz Birimi: Herhangi bir mertebeye bağlı olmaksızın bir biriminin tanımlanması gerekirse “” terimi kullanılır. Daha çok yerel araştırma amaçlarıyla tanımlanan bu birim genellikle bir biyozona dayandırılır ve o biyozondan yararlanılarak adlandırılır (Globotruncana kronozonu). Onaylanmış bir kronozonun adındaki terimi büyük harfle başlar (Globotruncana Kronozonu)

b) Onaysız Birimleri: Yerel jeolojik çalışmalarda kat ve askat mertebesindeki birinleri onaysız olarak da kullanılabilir (Hacılar katı). Onaysız adlar kullanırken mertebe adı (kat,askat) küçük harfle başlar. Bu birimlere karşılık gelen jeolojik zaman birimleri de (çağ, asçağ) aynı kurala bağlıdır

 

Bir önceki yazımız olan Biyostratigrafi Birimler başlıklı makalemizde aşamalı menzil zonu, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: