Son Konular
Levhalardan birinin diğerinin altına dalması

Levhalardan birinin diğerinin altına dalması

Eğer Büyük Okyanusun suyu yok edilebilseydi, derinliği 11 kilometreye yaklaşan çizgisel okyanus dibi çukurluklar (hendekler) görülecekti. Bu çukurluklar, biri diğerinin altına dalan levhaların sınırlarında oluşmaktadırlar. Bu dalma işlevi daha ağır olan okyanusal kabuğun, hafif olan altına dalması şeklinde olmaktadır.

Levhalardan birinin diğerinin altına dalması

Pasifik levhası ile Filipin levhasının, Avrasya levhasının altına, batıya doğru dalması ile oluşan Japon-Kuril çukurluğu, bu tür çukurluklara bir örnek teşkil etmektedir.

 

Akdeniz’de de Afrika levhasının Avrasya levhasının altına dalmasıyla Rodos’un doğusu ve Dalaman’ın güneybatısında 4250 m derinliğe ulaşan bir çukurluk oluşmuştur.

 

altına dalan okyanusal kabuk, içerisinde sıcaklık etkisiyle ergimekte ve bu ergimiş kabuk malzemesinin, yağ damlalarının su içerisinde yukarıya doğru hareket etmesi gibi bir yöntemle taşınması sonucunda da, yer yüzündeki volkanik ada yaylarını geliştirmektedir.

 

Japonya’daki volkanik ada yayları, Güney Amerika’daki And dağları, Kuzey Amerika’daki bu tür oluşumlara örnek teşkil etmektedir. Dalmanın ileri safhasında alta dalan okyanusal kabuk tümüyle yok olmakta ve iki kıta karş karşıya gelerek çarpışmaktadır. Bu çarpışma sırasında kıta kabuğu bu kesimlerde eğilip bükülmekte, tortul kayaçlar kıvrılarak yukarıya doğru yükselmekte ve kabuk kalınlaşması oluşmaktadır.

 

Hindistan levhası ile Asya levhalarının çarpışması sonucunda Himalaya dağ kuşağı, ile Avrasya levhasının çarpışmaları sonucunda da Alp dağ kuşağı oluşmuştur. Hint-Avrasya levhaları çarpışması sürecinde, Himalaya dağları 100 yılda 1 metre yükselmektedir.

 

Birbirinin altına dalan levha sınırları depremselliğin en yoğun olduğu bölgelerdir. Ve bu şekilde birbirine yaklaşan levha sınırlarında hem sığ ve hem de derin odaklı depremler birlikte oluşurlar

Bir önceki yazımız olan Levhaların birbirinden uzaklaşması başlıklı makalemizde afrika levhası, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

üniformitaryanizm

Üniformitaryanizm ~ Günümüz, geçmişe anahtardır

Jeolojinin mihenk taşlarından birisi günümüz süreçlerinin jeolojik zaman süresince de işler olduğu çıkarımına dayanan üniformitaryanizm …

%d blogcu bunu beğendi: