Son Konular

İklim ve Kimyasal Ayrışma

Kimyasal süreçler, yüksek sıcaklıklarda ve ortamda akışkanların varlığıyla daha hızlı gerçekleşir, bu yüzden buna uygun olarak sıcaklığın yüksek, yağışın bol ve buharlaşma hızının düşük olması nedeniyle tropik bölgelerde, kurak ve soğuk bölgelerdekinden çok daha etkilidir. Ayrıca tropik bölgelerde bitki örtüsü ve vahşi yaşam çok daha yaygındır.

Sonuç olarak ayrışmanın etkisi tropik bölgelerde onlarca metre derinliğe ulaşırken, kurak bölgelerde ve kutuplarda ancak birkaç cm ya da birkaç m derinliğe kadar uzanır. Kimyasal ayrışma, yer gereçlerinin sürekli olarak donmuş halde bulunduğu yerler dışında her yerde sürer.

sıcaklığın yüksek ve yağışın bol olduğu yerlerde en çok, ister sıcak isterse soğuk olsun kurak ortamlarda en azdır

Bir önceki yazımız olan Kimyasal Ayrışma Ne Kadar Hızla Gerçekleşir? başlıklı makalemizde hızı, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: