Son Konular

Kriging ne anlama geliyor? Kriging ne için kullanılır?

Kriging ne anlama geliyor?

En küçük kareler tahmini anlamına gelen Kriging , verilerin en küçük kareler tahminini veren bir regresyon türüdür. Remy ve Doğrusal regresyon veya ters mesafe ağırlıklı enterpolasyondan farklı olarak, kriging enterpolasyonu temelde deneysel gözlemlere, gözlenen örnek veri noktalarına dayanır.

 

Kriging ne için kullanılır?

Kriging , bir dizi ölçüm verilen bir coğrafi alandaki değeri tahmin eden bir jeoistatistik yöntemidir. Kullanılan alanları , toprak, jeoloji ve çevre bilimleri ve daha da çoğaltılabilir.

 

Kriging interpolasyonu nasıl çalışır

Kriging interpolasyonu nasıl çalışır?

Kriging , bilinen noktalardaki değerlere dayalı olarak bilinmeyen noktalardaki değerleri tahmin etmek için karmaşık matematiksel formüller kullanan güçlü bir mekansal enterpolasyon türüdür. Sıradan Kriging, diğer türleri aksine Kriging, mekansal otokorelasyon varsayar. Ama herhangi basan eğilimleri veya yön sürüklenme üstlenmez.

 

Kriging ve IDW arasındaki fark nedir?

IDW, istatistiksel modellerin kullanılmaması açısından Kriging'den farklıdır. Dikkate alınan mekansal otokorelasyon tespiti yoktur (yani değişken mesafelerde ilişkili değişkenlerin nasıl olduğu belirlenmemiştir). Gelen IDW sadece z değerleri bilinen ve mesafe ağırlıkları bilinmeyen alanlarının belirlenmesi için kullanılır.

 

Blok kriging nedir

Blok kriging nedir?

Özetle Kriging, enterpolasyonlu her değer için bir hata üreten optimal bir uzamsal enterpolasyon yöntemidir. Blok kriging, interpolasyon alanı içindeki bloklar (alanlar veya hacimler) üzerinden ortalama tahminleri hesaplayan bir kriging biçimidir.

 

Kriging, Arcgis'te nasıl çalışır?

Kriging, Arcgis'te nasıl çalışır?

Kriging, numune noktaları arasındaki mesafenin veya yönün, yüzeydeki değişimi açıklamak için kullanılabilecek uzamsal bir korelasyonu yansıttığını varsayar. Krigingverilerde uzamsal olarak ilişkili bir mesafe veya yönsel önyargı olduğunu bildiğinizde en uygunudur. Genellikle toprak bilimi ve jeolojide kullanılır.

 

Kriging tam bir enterpolasyon mu?

Kriging interpolasyon yöntemi, genellikle ilişkili tam interpolasyon. Kriging tahminleri, verilerin toplandığı bir konuma gelene kadar uzayda kademeli ve nispeten yumuşak bir şekilde değişiyor; bu noktada, tahminde başlangıçta ölçülen tam değere bir “sıçrama” oluyor.

 

Kriging deterministik mi?

Jeoistatistik interpolasyon teknikleri ( kriging ) ölçülen noktaların istatistiksel özelliklerini kullanır. Bir deterministik interpolasyon, sonuçtaki yüzeyi veri değerlerinden geçmeye zorlayabilir ya da geçirmeyebilir.

 

Arcgis'te IDW nedir?

Arcgis'te IDW nedir?

Ters mesafe ağırlıklı ( IDW ) enterpolasyonu, bir dizi numune noktasının doğrusal ağırlıklı bir kombinasyonunu kullanarak hücre değerlerini belirler. Ağırlık, ters mesafenin bir fonksiyonudur. Enterpolasyon yapılan yüzey, konuma bağlı bir değişkeninki olmalıdır. Seçilen nokta için IDW noktası olarak adlandırılır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Özelliklerinin Tanımlanması başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: