Deprem nedir ve depreme ne sebep olur?

 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

kısa cevap nedir?

Kısa cevap deprem bir yırtılma (kesme) yüzeyi boyunca, kaya ani yanal ve dikey hareketini hataya neden olmasıdır. Diğer bir kısa tanımı ise; deprem, ın yeryüzündeki kayalardan geçişinin neden olduğu ani yer sarsıntısı olarak bilinir. Deprem, kırılan kayadan yayılan sarsıntıdır. Elbette insanlar binlerce yıldır depremleri biliyorlardı, ama bunlara neyin sebep olduğunu bilmiyorlardı.

 

Depreme ne sebep olur?

Depreme ne sebep olur

Depremler genellikle yeraltındaki kayanın aniden bir fay boyunca kırılmasıyla oluşur . Bu ani salınımı, yerin sarsılmasına neden olan sismik dalgalara neden olur. İki blok kaya veya iki plaka birbirine sürtündüğünde, biraz yapışırlar. Sadece düzgün bir şekilde kaymazlar; kayalar birbirini yakalar.

 

Depremin 4 sebebi nedir?

1.

Tektonik Depremler

Plaka tektoniğinin neden olduğu depremlere tektonik depremler denir. Dünya çapında depremlerin çoğunu oluştururlar ve genellikle tektonik plakaların sınırlarında meydana gelirler.

 

 

 

2. İndüklenen Depremler

İndüklenen Depremler

Tünel inşaatı, rezervuarların doldurulması ve jeotermal veya çatlatma projelerinin uygulanması gibi tetiklenen depremler insan faaliyetlerinden kaynaklanır.

 

 

3.

Volkanik Depremler

Volkanik depremler aktif volkanizma ile ilişkilidir. Genellikle tektonik depremler kadar güçlü değildirler ve genellikle yüzeye yakın yerlerde meydana gelirler. Sonuç olarak, genellikle sadece ikiyüzlünün yakınında hissedilirler.

 

 

4. Daraltılmış Depremler

Daraltılmış Depremler

Çökme depremleri, çökmenin bir sonucu olarak, çoğunlukla karstik alanlarda veya tesislerine yakın mağaralar gibi fenomenler tarafından tetiklenebilir.

 

 

 

 

Deprem Neden Olur?

Bir depremin nedeni tabakalar arasında ani kaymalar ve çökmeler ile kendini hissettirmeye başlar. Tabakaların ve blokların kenardaki baskı sürtünmeyi aştığında, yer kabuğunun içinden geçen dalgalarda enerji açığa çıkaran ve hissettiğimiz sarsıntılara neden olan bir deprem olur.

 

Deprem neden tehlikelidir?

Yüzyıllar boyunca, depremler milyonlarca ölümden ve mülke verilen hesaplanamaz miktarda zarardan sorumlu olmuştur . Depremler yoğunluklarına bağlı olarak (özellikle yer yüzeyinin sallanmasına neden oldukları derece) binaları ve köprüleri devirebilir, gaz boru hatlarını ve diğer altyapıyı kırabilir ve heyelanları, tsunamileri ve yanardağları tetikleyebilir . Bu fenomenler, öncelikle ölüm ve yaralanmalardan sorumludur. Yılda ortalama bir kez çok büyük depremler meydana gelir.

 

Depremler nerede meydana gelir?

Depremler herhangi bir yerde meydana gelebilir, ancak esas olarak, sıkıştırma veya gerilme kuvvetlerinin bir kırığın zıt taraflarındaki kayaları hareket ettirdiği fay hatları boyunca (yer kabuğunun kayalarında düzlemsel veya kavisli kırıklar) meydana gelirler . Faylar birkaç santimetreden yüzlerce kilometreye kadar uzanır. Buna ek olarak, dünyadaki depremlerin çoğu, Pasifik havzasını çevreleyen at nalı şeklindeki uzun deprem merkez üsleri, volkanlar ve tektonik plaka sınırları olan Ateş Çemberi‘nde meydana gelir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular