Son Konular

Trilobitler ve Özellikleri

Trilobit nedir?

550 milyon yıl önce yaşamış, ancak şimdi soyu tükenmiş omurgasız deniz yaşamı türüne trilobit denir. Bu sert kabuklu tarih öncesi yaratıklar deniz tabanını ve ni yiyecek bulmak için dolaşırlarmış. Büyük çeşitlilikleri ve ince taneli kayalarda genellikle mükemmel korunması nedeniyle, koleksiyoncular arasında en popüler fosillerden biridir.

 

Yaş: KambriyenPermiyen
# Tümüyle denizel, bentik organizmalardır
# Bilinen en yaşlı ve nesli tükenmiş eklembacaklılardır
# 1500 ün üzerinde cins ve birkaç bin tür tanımlanmıştır
# Kambriyen ve Ordovisiyen tabakalarında stratigrafik değerleri çok büyüktür

# Bir trilobitin fosilleşebilen kısmı kitinli kılıfının destekli kesimleridir
# Kitinli kılıf hayvanın sırt (dorsal) kısmını ve karın (ventral) kısmının kenarlarını kapsar
# Hayvanın karın kısmı yumuşak bir deri ile kaplıdır.

 

trilobitler ve özellikleri

Fosillerin toplanması kolay mı?

Fosiller kireçtaşı şeylinde bulunur. Bu şeyl, trilobit fosillerini açığa çıkararak düz tabakalara kolayca ayrılır. Fosilleşmiş trilobitler, şeylin yarma düzlemleri boyunca neredeyse düz uzanırlar. Fosiller bir çekiç yardımıyla çıkarabilirsiniz. Trilobit fosillerini taze kayadan çıkarmak için çekiçten daha gelişmiş alet bulundurmalısınız.

 

Kaç tane fosil bulunabilir?

Doğru bir trilobit sahasında ortalama bir kişi dört saatlik sürede 10 ile 20 arasında trilobit bulabilir. Ortalama bir ziyaretçi dört saatlik bir sürede on ila yirmi trilobit bulur. Trilobitleri bulmak için kayanın nasıl bölüneceğini ve parçayı nasıl almanız gerektiğini bilmelisiniz.

 

Taş ocağında bulunan en yaygın trliobit türleri:  Elrathia kingi ,  Asaphiscus wheeleri ve  Peronopsis interstricta

Bir önceki yazımız olan Tardigrada (Sakal Hayvancıklar) Nedir? Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: