Son Konular

Heybeliada’nın Jeolojisi

Heybeliada, İstanbul’un diğer adaları ve Anadolu yakasındaki tepeleri gibi Paleozoyik’de (Birinci Zaman) kara ve denizlerde kayalardan yapılmıştır. Adanın jeolojisi hakkında bilgilerimizi Fakültemizin eski hocalarından İhsan Ketin’in 1953 senesinde yayınladığı bir makaleye borçluyuz (Ketin,1953).

 

Heybeliada, denizden yüksekliği 130 metreye varan üç tepeden oluşmaktadır. Bunlar kuzeyden güneye Ümit, Değirmen ve Mandıra tepeleridir. Ümit ve arkoz serisi olarak bilinen pembe beyaz ve seyrek konglomeradan yapılmıştır. ’de bu kumtaşlarının yanısıra, kuvarsitler de yer alır. ve kuvarsitlerde tabaka eğimleri genellikle kuzeybatıya doğrudur ve istif bu yöne doğru gençleşir. Kumtaşı, ve kuvarsitler Paleozoyik ikinci devri olan Ordovisyen’de, günümüzden yaklaşık 450-500 milyon yıl önce, nehir yataklarında ve plajlarda çökelmiştir. Kumtaşı ve kuvarsitlerde yer yer gözlenen çapraz tabakalanma, bu kayaların sığ bir denizde veya nehir yatağında çöekldiğine işaret eder.

 

ile Mandıra arasındaki sınırda kuzey-kuzeybatı gidişli bir fay boyunca bakır cevherleşmesi meydana gelmiştir. Heybeliada’nın Rumca ismi olan Halki, eskiden işletilmekte olan bakırdan gelmektedir. Ufak ölçekte bir demir cevherleşmesi ise eskiden Değirmen Burnunda izlenebilmekteydi. Değirmentepe ile Ümit tepe arasındak, düzlük alan, ve çam limanının batısındaki düzlük kesimi alüvyon tabir edilen, jeolojik olarak yakın zamanda (son birkaç senede) oluşmuş kum, mil ve çakıldan yapılmıştır.

Bir önceki yazımız olan Ankara'nın Jeolojisi başlıklı makalemizde Akhöyük Formasyonu, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

lav domu

Nuee Ardente ile ilgili Yaşanmış Olaylar ve Lav Domu

Bazı volkanlar şimdiye kadar üzerinde durulan tiplerden daha çok özellikler göstermesine karşın birçoğu kalkan volkan, …

%d blogcu bunu beğendi: