Diskordans (Uyumsuzluk) Çeşitleri Nelerdir?

diskordans uyumsuzluk cesitleri
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

kayaçların çökelimi sırasında, tortulaşmada bir ara verme veya duraksama olduğunda, kaya birimlerinin çökelimleri süreklilik göstermez. Böylece tabakalar arasında normal oluşması gereken sıranın dışında bir eksiklik veya bir boşluk ortaya çıkar. Bu boşluk veya eksiklik kaya birimleri arasında bir uyumsuzluk () oluşturur. Bu tür serilere uyumsuz seri adı verilir. Bu iki seriyi ayıran yüzeye (diskordans düzlemi) denir.

diskordans uyumsuzluk cesitleri
diskordans uyumsuzluk cesitleri

Diskordans (uyumsuzluk) çeşitleri dörde ayrılmaktadır. Bunlar; , , ve ‘dir. Diskordans (uyumsuzluk) çeşitlerinin neler olduğunu sınavda soracakları gibi diskordans (uyumsuzluk) çeşitlerinin açıklamalarını da hocalarınız isteyecektir. Kısaca diskordans (uyumsuzluk) çeşitleri şu şekilde açıklanabilir;

 

açılı diskordans
açılı diskordans

Açılı Diskordans: Bir diskordans yüzeyinin farklı eğilimlere sahip iki konkordan sedimanter seriyi ayırdığı durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda iki seri arasında belirgin bir konum farklılığı bulunur.

 

 

 

parakonformiti
parakonformiti

Parakonformiti: Bu iki seri arasında sadece sedimanter süreçlerin duraklamasıyla meydana gelmiş bir çökelmemezlik varsa, bu durumda parakonformite oluşur. Sadece zaman boşluğu söz konusudur.

 

 

 

diskonformiti
diskonformiti

Diskonformiti: Bir erozyon yüzeyiyle birbirinden ayrılan, konumları aynı iki farklı sedimanter seri arasında meydana gelir. Bu durumda hem aşınmış birimler hem de zaman boşluğu vardır.

 

 

 

nonkonformiti
nonkonformiti

Nonkonformiti: serilerinin daha yaşlı magmatik ve/veya ı üzerlediği durumlarda ortaya çıkar. Bu durumda daha genç olan sedimanter birimlerde, daha yaşlı magmatik veya metamorfik kayaçlara ait kayaç parçacıkları bulunur.

 

 

 

Uyumsuzluk, büyük tektonik olaylardan sonra meydana gelen aşınma ve yeniden çökelme şartlarını yansıtan bir jeolojik kavramdır. Uyumsuzluk yüzeyi üzerindeki tortullar, genelde alttaki yaşlı kayaçlardan türemiş çakıllardan oluşan bir taban konglomerası ile başlar. Şayet uyumsuzluk düzleminin her iki tarafındaki tabaka serileri; birbirlerine ve uyumsuzluk düzlemine hemen hemen paralel bir konumdaysa boşluklu diskordanstan, şayet tabakaların eğimleri arasında belirli bir açı bulunuyorsa, bu takdirde açısal diskordanstan bahsedilir.

3 Yorumlar
  1. Jale Arguvan diyor

    Diskordans çeşitleri hakkında bilmemiz gereken her şeyi açıklamışsınız. Genelde diskordans olan yerlerde taban konglemerası olur. Bununla birlikte çoğunlukla boşluklu diskordans denilen bir yapı gözlemlenir.

  2. Ragıp Üstündağ diyor

    Sedimanter kayaçların en yaşlı magmatik veya metamorfik olarak adlandırılan kayaçlarının üzerinde üzerlendiği durumların ortaya çıkması nonkonformiti olarak biliyor. Uyumsuz olarak gelen kayaçların yaşlandırması da haliyle bunlara bakarak yaş tayini yapılır.

  3. Mustafa Aksun diyor

    Maden yatağı aramak için gerçekleştirilen analizler arasında uyumsuzluk türlerine de bakılır. Jeolojik zaman çizelgesine göre maden yatağı aramak akıllıca bir çözüm yoludur. Bu arada Jale hanım, zaten jeogencin makalesinde bu dediklerinizden bahsediyor. Yazdıklarınızdan ekstra bir şey göremedim.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular