Son Konular

Şırnak’ta göçük: 7 işçi öldü

Şırnak Ocakları bölgesinde göçük meydana geldi. 3 No'lu kömür ocağında meydana gelen göçükte ilk belirlemelere göre 7 işçi hayatını kaybetti, göçükten 1 işçi ise yaralı kurtarıldı. Göçük altında işçi kalma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları sürüyor. 8 ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kazanın olduğu madenin ruhsatsız ve kaçak olduğu belirtildi.

 

Şırnak ile Cizre arasında, Cudi Dağı eteklerindeki kömür ocakları bölgesinde bulunan 3 No'lu açık kömür ocağında, bugün saat 15.00 sıralarında göçük meydana geldi. Haber verilmesi üzerine bölgeye, UMKE ve ile sağlık ekipleri sevk edildi. Çevredeki maden ocaklarında çalışan işçilerin de yardım ettiği kurtarma çalışmalarında 8 işçi, göçükten çıkarılarak, bölgede hazır bekletilen ambulanslarla Şırnak Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

İşçilerden sağlık durumları ağır olan 6'sı yapılan tüm müdahalelere karşın kurtarılamadı. İki işçi hastanede tedavi altında. Tedaviye alınan işçilerden biri daha kurtarılamayarak hayatını kaybetti. Ölü sayısı 7'ye yükseldi. Göçük altında işçi kalma ihtimaline karşı arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

son-dakika-sirnak

Şırnak Valisi Mehmet Aktaş, Şırnak Emniyet Müdürü Ömer Uslusoy ve İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Selçuk Yıldırım, arama çalışmalarının devam ettiği göçük alanına gelerek, yetkililerden bilgi aldı. Bölgeye sevk edilen jandarma ekipleri de çevrede sıkı güvenlik önlemi aldı.

resimid_4094654

ENERJİ BAKANLIĞI: MADEN KAÇAK

Şırnak Kömür Ocakları bölgesinde bulunan 3 nolu kömür ocağında 6 işçinin hayatını kaybettiği göçük ile ilgili olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı açıklama yaptı. Açıklamada, “Şırnak'ta meydana gelen kazanın olduğu maden sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013 yılında faaliyete durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için MİGEM tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir” denildi. DHA

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-sirnakta-komur-ocaginda-gocuk-2052922/

Bir önceki yazımız olan Akdeniz Üniversitesi 2016-2017 Yaz Okulu Ücretleri başlıklı makalemizde , fiyat listesi ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.

Bir yorum

  1. benimde bir akrabam bu tür maden kazalarında vefat etti. Türkiye şartlarında maden işçisi olmak zor. Jeoloji mühendisi olarak maden ocaklarında çalışmak hele daha da zor. Ölenlere Allah rahmet eylesin. Yakınlarına Allah sabırlar versin. Denetimler maden ocaklarında arttırılmalı. Böylece kaza oranları minimuma inebilir. İş güvenliği maden ocaklarında es geçilen bir kavram. Konuyla ilgisi olan bakanlar yada bakanlıkta çalışan değerli büyüklerimiz umarım sesimizi duyar ve maden işçilerini koruyacak yasalar çıkartırlar. İş güvenliği konusunda maden ocakları daha sıkı denetimden geçirilmesi lazım.

%d blogcu bunu beğendi: