İskoçya’da Dinozor Bulundu

İskoçya'da bulunan ayak izine ait Sauropods türü dinozor
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

Birleşik Krallık olarak da bilinen İngiltere’de yapılan bir araştırma İskoçya’da yapılan bazı araştırmalar sonucunda dinozor bulunduğu yönünde İngiltere basınında haberler ortaya çıktı. Habere göre 170 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen devasa büyüklükteki dinozorların et yiyen canlılar olduğu tespit edildi. İskoçya’da yaşadığı düşünülen etobur dinozorların çok uzun boylara sahip olduğu türlerinin ise Sauropods ve Theropods türünde olduğu açıklandı.

 

sauropods
İskoçya’da bulunan ayak izine ait Sauropods türü dinozor

 

İskoçya’da bulunan Skye Adası’nda gerçekleştirilen incelemelerde, bilim insanlarının yaptığı araştırmalar bilim dergilerinde de yayınlanmış ve araştırma sonucuna göre günümüz tarihine göre tam olarak 170 milyon yıl önce Skye Ada‘sında saldırgan davranışları ve et yiyerek avlanan yetenekleriyle bilinen Tyrannosarus Rex’in yaşlı kuzenleri olan Sauropods ve Theropods’un ayak izleri tespit edildi.

 

theropods
İskoçya’da bulunan ayak izine ait Theropods türü dinozor.

 

Günümüz dünyası ile İskoçya’da bulunan ayak izlerine baktığımız zaman dünyamızın ne kadar değiştiğini ortaya koyan bu buluş, yeryüzünün sabit olmadığı, değişken bir yapıda olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Ayak izlerine bakıldığında fiziksel boyutlarının çok uzun olduğu dikkat çeken bu dinozorların ayak izinin 72 santimetre ile 50 santimetre çapında olduğu tespit edilmiş ve bu yönde bilim dergilerinde yayınlanmıştır.

 

Bölgede yapılan çalışmalarda yer alan bilim insanları, bölgenin çamurlu ve ıslak olmasından dolayı yapılan incelemelerin çok güçlükle yapıldığını ve havadan drone yardımıyla incelemelerin gerçekleştirildiği açıklandı. Aynı zamanda çamurların dinozorların ayak izinin muhafaza edilmesine katkı sağladığını aktardı.

 

Scottish Journal of Geology bilim dergisinde yayınlanan makalesinde, bulguların dinozorların evrimsel süreçlerine dair bilgileri ve bu süreçte geçirdikleri değişimler hakkında çok fazla bilgi topladıklarını söyleyerek, araştırmayı Edinburgh Üniversitesi’nde görevli Dr. Steve Brusatte, “Geçmiş dönemlerde de bölgede dinozor bulundu. Ancak o dönemde bulunan dinozorlar otoburdu. Şimdi ise bulunan ayak izleri otobur ve etoburların yanyana birlikte aynı ortamda yaşadığını araştırmalar ortaya koymaktadır.” dedi

 

 

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular