Molibdenit Nedir? Molibdenit Oluşumu ve Kullanım Alanları

Molibdenitin başlangıçta kurşun olduğu düşünülüyordu ve adı Yunanca kurşun anlamına gelen molibdos kelimesinden türetilmiştir.

Molibdenit Nedir? Molibdenit Oluşumu ve Kullanım Alanları
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

Molibdenit Nedir?

Molibdenit, yüksek mukavemetli çeliklerde önemli bir element olan molibden en önemli kaynağıdır. Molibdenitin başlangıçta kurşun olduğu düşünülüyordu ve adı Yunanca kurşun anlamına gelen molibdos kelimesinden türetilmiştir. 1778’de İsveçli kimyager Carl Scheele tarafından ayrı bir mineral olarak kabul edildi. Molibdenit yumuşak, opak ve mavimsi gridir. Tabular altıgen kristaller, yapraklanmış kütleler, pullar ve dağınık taneler oluşturur.

 

Ayrıca masif veya pullu olabilir. Molibdenit çok daha yüksek bir özgül ağırlığa, daha metalik bir parlaklığa ve biraz daha mavi bir renge sahip olmasına rağmen, molibdenitin düz, esnek, yağlı hissi veren altıgen kristalleri grafitle karıştırılabilir. Molibdenit granit, pegmatit içinde oluşur ve diğer mineraller florit, ferberit, şelit ve topaz ile yüksek sıcaklıkta (1,065°F/575°C veya üzeri) hidrotermal damarlar. Ayrıca porfir cevherlerinde ve kontakt metamorfik yataklarda bulunur.

 

Molibdenit Kimyasal Özellikleri ve Formülü

Neredeyse saf Molibdenit kimyasal snıflandırması sülfür minerali olup kimyasal formülü MoS2

molibdenit
Formül (yinelenen birim) Molibden disülfür ( MoS2 )
IMA sembolü mol
Strunz sınıflandırması 2.EA.30
kristal sistemi Ortak, 2H politipi: altıgen 3R politipi: trigonal

 

Polimorfizm ve Seriler: Jordisite ile dimorf; 2H1 ve 3R politipleri bilinmektedir.

Molibdenit - kuvars hidrotermal damarı
Molibdenit – kuvars hidrotermal damarı

Molibdenitin Fiziksel Özellikleri

Renk Siyah, kurşun-gümüş grisi
Meç Mavimsi gri
parlaklık metalik
bölünme {0001} tarihinde Mükemmel Mükemmel
şeffaflık Neredeyse opak; ince pullar halinde yarı saydam
Mohs Sertliği 1–1.5
Spesifik yer çekimi 4.73
Teşhis Özellikleri Yağlı bir his veriyor ve parmaklarda iz bırakıyor
Kristal Sistem altıgen
dayanıklılık Esnek
Yoğunluk 4,62 – 4,73 g/cm3 (Ölçülen) 4.998 g/cm3 (Hesaplanan)

 

Molibdenitin Optik Özellikleri

Tip anizotropik
anizotropizm Çok güçlü
Renk / Pleokroizm Güçlü

 

Molibdenit Oluşumu

Molibdenit, aşırı sıcaklıktaki hidrotermal cevher yataklarında yer alır. İlişkili mineralleri pirit, kalkopirit, kuvars, anhidrit, florit ve şelitten oluşur. Önemli yataklar arasında Questa, New Mexico’daki yayılmış porfir molibden yatakları ve Colorado’daki Henderson ve Climax madenleri bulunmaktadır. Molibdenit ayrıca Arizona, Utah ve Meksika’daki porfir bakır yataklarında da bulunur. Renyum elementi, molibden için alternatif olarak molibdenitte sürekli olarak bulunur, genellikle adımdaki parçaların içinde milyon (ppm) çeşitlilikte, ancak sıklıkla en az %1-2’ye kadar bulunur.

 

Yüksek renyum içerikli malzeme sonuçları, X-ışını kırınım stratejileri ile tespit edilebilen yapısal çeşitlilikte. Molibdenit cevherleri esasen renyum için en iyi kaynaktır. Radyoaktif izotop renyum-187 ve kızı izotop osmiyum-187’nin varlığı, faydalı bir jeokronolojik ilişki yaklaşımı sağlar.

molibdenit minerallerinin optik mikroskopi görüntüsü
molibdenit minerallerinin optik mikroskopi görüntüsü

Molibdenit Kullanım Alanı

Molibden için gerekli bir cevherdir ve metalin en yaygın kaynağıdır. Molibden, Dünya’nın kabuğunun içinde nadir olmakla birlikte, molibdenit son derece yaygın ve sistem için pürüzsüzdür ve metalin ekonomik uygulanabilirliğinin çoğu için para borçludur. Molibdenit, köpüklü yüzdürme yoluyla saflaştırılır, ardından çözünür molibdat oluşturmak üzere oksitlenir.

 

Amonyum molibdatın azaltılması, gübre için, katalizör olarak ve pil elektrotlarında kullanılan saf molibden metali verir. Bir bakıma molibdenin maksimum yaygın kullanımı, demir ile bir alaşımdır. Ferromolibden, aşırı mukavemetli ve korozyona dayanıklı metalin temel bir bileşenidir.

 

Çoğu molibden alaşım yapmak için kullanılır. Çelik alaşımlarında mukavemeti, sertliği, elektriksel iletkenliği ve korozyon ve aşınmaya karşı direnci artırmak için kullanılır. Bu ‘moly çelik‘ alaşımları, motor parçalarında kullanılır. Diğer alaşımlar ısıtma elemanlarında, matkaplarda ve testere bıçaklarında kullanılır.

 

Molibdenit değeri nedir?

Piyasada molibden oksit olarak listeleniyor ve şu anda pound başına yaklaşık 5,53 dolara mal oluyor.

 

Molibden zehirli midir?

Küçük miktarlarda molibden insan sağlığı için gerekli olmasına rağmen, büyük miktarlar toksik olabilir.

Molibdenit-kalkopirit
Molibdenit-kalkopirit

Molibden ağır bir metal midir?

Molibden, Periyodik Tablonun 6. Grubunda krom ve tungsten arasında bir geçiş metalidir. Molibden bazen ‘ağır metal‘ olarak tanımlansa da özellikleri tipik ağır metallerden, cıva, talyum ve kurşundan çok farklıdır. Bu ve diğer ağır metallerden çok daha az toksiktir.

 

Grafit ve molibdenit arasındaki farkı nasıl anlarsınız?

Molibdenit çok yumuşak bir metalik mineraldir. Grafit ile kolayca karıştırılabilir, ancak diğer birçok mineralle karıştırılamaz. Grafitin daha koyu siyah-gümüş rengi ve siyah-gri ila kahverengi-gri bir çizgisi vardır, oysa molibdenitin mavimsi-gümüş rengi ve çizgisi vardır.

 

Molibdenitin bölünmesi nedir?

Molibdenit, kolayca hareket ettirilebilen ve şekil dışına bükülebilen parlak, metalik görünümlü kristallerde oluşur. Aynı zamanda tek yönde mükemmel bir bölünmeye sahiptir ve genellikle pul pul olup, ince kristallerin mikalara benzer şekilde “soyulmasına” izin verir.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular