Son Konular
Faneritik (iri taneli) Doku
Faneritik (iri taneli) Doku

Faneritik (iri taneli) Doku

Çok büyük hacimdeki magma yerin oldukça derinlerinde soğursa gösteren oluşur. Bu kayaçlar birbirine kenetlenmiş iri kristallerden oluşur. Bu kristaller az çok aynı boydadır ve çıplak gözle seçilebilir. Faneritik dokulu magmatik kayaçlar çoğunlukla yerin derinliklerinde oluştuklarından bunların yüzeye çıkmaları üzerlerindeki kayaların aşınmasıyla mümkündür.

 

İri taneli dokular genellikle yeraltında yavaş yavaş soğuyan magmalara işaret eder. Yavaş soğutma, kristallerin kolayca görülebilen boyutlara (yani 1 mm'den büyük) büyümesi için yeterli zaman verir. İlk oluşan kristaller, çevreleyen sıvı içinde serbestçe büyüdükleri için düzenli şekillere sahip olma eğilimindedir. Daha sonra oluşan kristaller kendilerini katı komşularıyla uzay için rekabet ederken bulurlar; düzensiz boşlukları doldurmaya zorlanırlar. Böylece, minerallerin magmadan kristalize olduğu göreceli sırayı sıklıkla anlayabilirsiniz.

 

Faneritik iri taneli doku neye benziyor?

İri Taneli Doku (Faneritik), kolay görünür mineral taneler (birkaç mm veya daha büyük taneler) faneritik dokulu kayalar olarak bilinir, bir el merceği veya binoküler mikroskopla veya onsuz gözle açıkça görülebilen büyük kristallerden oluşur.

 

İri taneli faneritik kaya örneği nedir?

İri taneli çeşitler (büyüteç olmadan görülebilecek kadar büyük mineral taneleri olan) faneritik olarak adlandırılır. ve , faneritik magmatik kayaçlara örnektir.

 

İri taneli faneritik dokuya sahip magmatik kayaçlar nerede oluşur?

İri taneli (faneritik) dokuya sahip magmatik kayaçlar nerede oluşur? İri taneli magmatik kayaçlar, çıplak gözle görülebilen büyük mineral kristallerine sahiptir, çünkü bunlar, çevredeki kaya tarafından yalıtıldıkları ve böylece yavaş yavaş soğuyup kristalleştikleri Dünya yüzeyinin derinliklerinde oluştular.

 

Faneritik dokuya ne sebep olur?

Yerkabuğu içinde hapsolmuş magmanın yavaş soğuması ve kristalleşmesiyle faneritik bir doku gelişir ve plütonik kayaçların karakteristiğidir.

 

Faneritik kayaçlar nasıl oluşur?

Faneritik (faner = görünür) dokular, müdahaleci magmatik kayaların tipik özelliğidir, bu kayalar Dünya yüzeyinin altında yavaşça kristalleşir. Magma yavaş yavaş soğudukça minerallerin büyümek ve büyük kristaller oluşturmak için zamanları olur

 

Faneritik ve porfirik kayaçlar arasındaki fark nedir?

Faneritik: genellikle daha uzun bir soğuma geçmişinin bir sonucu olarak oluşan, genellikle müdahaleci olan herhangi bir iri taneli magmatik kaya (örn. granit, gabro).

Porfirik: Minerallerin geri kalanından daha büyük bir tane boyutu sergileyen bir mineral (fenokrist olarak adlandırılır) içeren magmatik bir kaya (hamur kütlesi olarak adlandırılır).

 

Faneritik ve felsik olan magmatik bir kayanın adı nedir?

DOKU Felsik Orta düzey
faneritik Granit
afanitik riyolit
veziküler pomza Cüruf

 

Bir önceki yazımız olan Afanitik (ince taneli) Doku başlıklı makalemizde , ince taneli doku ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: