Son Konular
Afanitik (ince taneli) Doku
Afanitik (ince taneli) Doku

Afanitik (ince taneli) Doku

Yüzeyde veya kabuğun üst kesimlerinde küçük kütleler halinde oluşan çok hızlı soğuduklarında ince taneli dokuya sahip olurlar. Tanım olarak afanitik bir kayacı olu turan kristalleri çıplak gözle ayırt edemeyiz. Bu yüzden bu kayaçları, açık renkli, orta açıklıkta ve koyu renkli olarak gruplarız. Afanitik kayaçlarda magma soğurken kaçan gazların boşluklarına genelde rastlanır. Bu küremsi yada uzunlamasına boşluklar vesikül olarak isimlendirilir ve lav akışının üst yüzeyinde bolca bulunurlar.

 

İnce taneli dokular genellikle Dünya yüzeyinde veya yakınında hızla soğuyan magmalara işaret eder. Hızlı soğutma, kristallerin çok büyümesini engeller. İnce ve kaba taneli dokular arasındaki sınır yaklaşık 1 mm'dir.

Bir önceki yazımız olan Metamorfizma Türleri Nedir? Yersel ve Bölgesel Metamorfizma başlıklı makalemizde bölgesel , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: