Kuru ve Doğal Birim Hacim Ağırlıklarının Tespiti

Birim hacim ağırlık deneyleri için hazırlanan örnekler
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

Kuru birim ağırlığın tanımı 

Ağırlığı başına toprak katı birim toprak kütlesinin toplam hacminin. Birim kuru ağırlık olarak da adlandırılır.

Kuru birim ağırlığını nasıl hesaplarsınız?

Maksimum birim ağırlık , fırında kurutulmuş toprak kütlesinin hacmine bölünmesiyle elde edildi. Nispi kuru birim ağırlık , kohezyonsuz bir toprak kütlesinin laboratuar basamaklarında tanımlanan en gevşek ve en yoğun koşullara göre kompaktlık derecesini temsil eder.

Birim hacim ağırlık deneyleri için hazırlanan örnekler

Birim hacim ağırlık deneyi ile alandan alınan karot örneklerin kütlesel biriminin hacimsel ağırlığını ortaya koymayı sağlar. Silindirik karot numuneleri çapı ve boyu, ölçüm kumpası kullanılarak birbirlerine dik iki ayrı yönde ölçülür ve elde edilen değerlerin ortalaması hesaplanır. Karot numunlerinin boyu ve çapından numunenin hacmi hesaplanır. Numune hassas terazide tartılır. Kuru yoğunluk ve kuru birim hacim ağırlık tayinlerinde ise, numune 105 °C’de fırında en az 12 saat kurutulmasından sonra ağırlık ölçümü yapılır.

 

Özgül ağırlık

Yaygın olarak kullanılan bir değer maddenin özgül ağırlığıdır su 9.807 4 ° C de yeryüzündeki kN / m 3 ya da 62.43 lbf / ft 3 . Özgül ağırlık ve daha az sıklıkla özgül ağırlık terimleri de nispi yoğunluk için kullanılır. Belirli bir ağırlık için ortak bir sembol γ, Yunanca Gamma harfidir.

 

Özgül ağırlık için formül nedir?

Nümerik olarak 1/1000’e eşittir, yoğunluk kg / m³ boyutlarına (ρ, kg / L olarak ifade edilen yoğunluğa eşittir), ancak bir oran olarak boyutsuzdur. B) Özgül ağırlık olarak ağırlık hacim başına. Bu tanıma göre, bir malzemenin özgül ağırlığı , söz konusu malzemenin birim hacmi başına ağırlıktır.

 

Su biriminin ağırlığı nedir?

Metrik veya SI sisteminde, suyun birim ağırlığı, metreküp başına 998 kg – kg / m3 veya santimetre küp başına yaklaşık 1 g, g / cm3’tür. Emperyal ölçümlerde, suyun birim ağırlığı genellikle fit küp başına 62.4 pound, lbs / ft3 olarak verilir.

 

Nemli birim ağırlığını nasıl ölçersiniz?

  1. Toprağın nemli birim ağırlığı (γ) 17,8 kN / m3’tür.
  2. Nem içeriği (w)% 14’tür.
  3. Toprak katılarının (Gs) özgül ağırlığı 2,69’dur.
  4. Formülü kullanarak toprağın kuru birim ağırlığını (γd) hesaplayın.
  5. = Γ1 + c.
  6. Γ için 17.8 kN / m3 ve w için% 14 değiştirin.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular