Anasayfa » Zemin Mekaniği » Zeminin Deney Kumu Çalışması
Zeminin Deney Kumu Çalışması
Zemin deney kumunda kullanılan araç ve gereçler

Zeminin Deney Kumu Çalışması

Çalışmalarda, Çukurova Bölgesindeki Çakıt nehir yatağından çıkarılan kum numuneler kullanılmıştır (Şekil 1). Kum numune, ASTM standartlarına göre sırasıyla 1 mm çaplı (No. 18) ve 0.074 mm çaplı (No. 200) eleklerden yıkanarak elenmiştir. Bu işlem sonucunda No. 18 ile No. 200 arasında kalan kumlar, etüvde kurutulduktan sonra, Şekil 1’de görüldüğü gibi, uygun bir alana serilerek oda sıcaklığında kurutulmuştur. Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Zemin Mekaniği Laboratuarında deney kumunun endeks ve kayma mukavemeti özelliklerinin belirlenmesi amacıyla deneyler yapılmıştır.

 

zemin deney kumu

Zemin deney kumunda kullanılan araç ve gereçler

 

Deneysel çalışmada kullanılan kumun ASTM standartlarına göre dane çapı dağılımı elde edilmiştir. Dane çapı dağılım eğrisinden deney kumunun zemin sınıfı, Birleştirilmiş Zemin Sınıflandırma Sistemi’ne (USCS) göre kötü derecelenmiş ince ve temiz kum (SP) olarak elde edilmiştir.

 

Zemin Özellikleri (Bağrıaçık, 2010) Granülometri Parametreleri Birim Değer Orta Kum Yüzdesi % 46.40 İnce Kum Yüzdesi % 53.60 Efektif Dane Çapı, D10 mm 0.18 D30 mm 0.30 D60 mm 0.50 Üniformluk Katsayısı, Cu – 2.78 Derecelenme Katsayısı, Cc – 1.00 Zemin Sınıfı – SP

Bir önceki yazımız olan Zamanın Sıkışmaya Etkisi ve Konsolidasyon Teorisi başlıklı makalemizde konsolidasyon, teorisi ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

%d blogcu bunu beğendi: