Son Konular
zemin deney kumu
Zemin deney kumunda kullanılan araç ve gereçler

Zeminin Deney Kumu Çalışması

Çalışmalarda, Çukurova Bölgesindeki Çakıt nehir yatağından çıkarılan kum numuneler kullanılmıştır (Şekil 1). Kum numune, ASTM standartlarına göre sırasıyla 1 mm çaplı (No. 18) ve 0.074 mm çaplı (No. 200) eleklerden yıkanarak elenmiştir. Bu işlem sonucunda No. 18 ile No. 200 arasında kalan kumlar, etüvde kurutulduktan sonra, Şekil 1'de görüldüğü gibi, uygun bir alana serilerek oda sıcaklığında kurutulmuştur. Çukurova Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Zemin Mekaniği Laboratuarında deney kumunun endeks ve kayma mukavemeti özelliklerinin belirlenmesi amacıyla deneyler yapılmıştır.

 

zemin deney kumu
Zemin deney kumunda kullanılan araç ve gereçler

 

Deneysel çalışmada kullanılan kumun ASTM standartlarına göre dane çapı dağılımı elde edilmiştir. Dane çapı dağılım eğrisinden deney kumunun zemin sınıfı, Birleştirilmiş Zemin Sınıflandırma Sistemi'ne (USCS) göre kötü derecelenmiş ince ve temiz kum (SP) olarak elde edilmiştir.

 

Zemin Özellikleri (Bağrıaçık, 2010) Granülometri Parametreleri Birim Değer Orta Kum Yüzdesi % 46.40 İnce Kum Yüzdesi % 53.60 Efektif Dane Çapı, D10 mm 0.18 D30 mm 0.30 D60 mm 0.50 Üniformluk Katsayısı, Cu – 2.78 Derecelenme Katsayısı, Cc – 1.00 Zemin Sınıfı – SP

Bir önceki yazımız olan Zamanın Sıkışmaya Etkisi ve Konsolidasyon Teorisi başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: