Yeraltı suyu hidrolojisi nedir?

 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

Yeraltı suyu hidrolojisi nedir?

Yeraltı suyu, toprak gözenek boşluklarında ve kaya oluşumlarının çatlaklarında Dünya yüzeyinin altında bulunan sudur. Dağıtımı ve hareket çalışması gerçekleşen ve yeraltı içinde bulunan su kısımlarının incelenmesine hidrojeoloji yada yeraltı suyu hidrolojisi olarak adlandırılır.

 

Yeraltı suyu ne kadar derine gider?

ABD Jeolojik Araştırmalarına (USGS) göre, yeraltı suyu Dünya yüzeyine yakın veya 30.000 fit kadar derin olabilir.

 

Yeraltı suyunun ana kaynağı nedir?

Yeraltı suyunun ana kaynağı nedir?

Yeraltı suyunun ana (ve genellikle tek) kaynağı yağışlardır. Yüzeye düşen su zemine emilir ve yavaş yavaş su tablasına süzülür. Bazı bölgelerde, dışarı pompalanan yeraltı suyu (en azından kısmen) akifere geri pompalanan su ile değiştirilir. Buna göre yeraltı suyunun ana kaynağı nedir sorusunun cevabı yağış doğru cevaptır.

 

Yeraltı suyunun düşmesi ne kadar sürer?

Su toprağa çöktüğünde birkaç yerde kalabilir. Yere düşerse, bir veya iki ay boyunca orada takılır, ancak bir kısmı sığ yeraltı suyu olarak damlayacak ve burada 200 ila 300 yıl kalabilecektir. Derin yeraltı suyu 10.000 yıl yeraltında kalabilir.

 

Yağmur kuyunuzu dolduruyor mu?

Evet yağmur kuyunuzu doldurur. Yağmur hemen etkileyebilecek yerel su tablasının üzerinde doğrudan etkisi vardır. Ancak konutlarda yani apartmanlarda oturuyorsanız, kuyu sığ akiferlerden tarafından sağlanır. Bu durumda tamamen kuyuyu doldurmaz, ama yarar sağlar.

 

Su tablası seviyemi nasıl test ederim?

Yer altı suyu derinliği bant kullanılarak ölçülebilir. Ölçü şeklinde bir çan ile silindirik ‘plopper‘ ya da dokunduğu zaman bu kendine özgü bir ses yapar. Bağlı bulunduğu bu ses düdük sayesinde su deliğinde ve yüzeyinde duyulur. Derinlik ölçümünün alındığı her zamanı ölçmek için deliğin üstündeki aynı nokta kullanılmalıdır.

 

Hidrojeoloji neden önemlidir?

Hidrojeoloji neden önemlidir?

Yeraltı suyu mühendisliği ve hidrojeolojinin en önemli yönlerinden biri su kuyusu tasarımı ve yapımıdır. Yeraltı suyunun ve kuyuyu kullanacak insanların sağlığının korunması için uygun kuyu tasarımı ve yapımı önemlidir. Sürekli su temini sağlayan güvenilir bir akifer olması gerekir.

 

Yeraltı suyu hidrojeolojisinin babası kimdir?

Yeraltı suyu hidrojeolojsinin babası Oscar Edward Meinzer‘dır. Oscar Edward Meinzer, 28 Kasım 1876 tarihinde ABD'de Illinois eyaletine bağlı Davis adında bir köyde doğmuştur. 14 Haziran 1948 tarihinde ise (71 yaşında) Washington'da ölmüştür. Eğitimini Chicago Üniversitesi'nde almıştır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular