Son Konular

Siderit ve Özellikleri

Kimyasal Bileşimi: FeCO3
Kristal Sistemi:
Kristal Biçimi: Çoğunlukla rombohedral kristalli; levhamsı, prizmatik, masif; orta-ince taneli; nadiren böbreğimsi, oolitik.
Sertlik: 3.5 – 4
Özgül Ağırlık: 3.96
Dilinim: {10-11} mükemmel

Renk ve Şeffaflık: Soluk sarımsı, sarımsı gri, soluk yeşil, gri, kül grisi, sarımsı kahverengi, grimsi kahverengi, siyahımsı kahverengi; nadiren beyaz yada renksiz; şeffaf-yarı şeffaf
Çizgi Rengi: Beyaz
Parlaklık: Camsı
Ayırıcı Özellikleri: Rengi ve özgül ağırlığının yüksek olması nedeniyle ve dolomitten ayrılır. Seyreltik HCl’de yavaş çözünür.
Bulunuşu: siderit,  tabakalı sedimanter yataklarda, özellikle çamurtaşı ve marnlarda, demir içerikli konkresyonlar şeklinde yaygın olarak oluşur. cevher damarlarında pirit, kalkopirit, galenit gibi minerallerin yanında gang minerali olarak bulunur. Bazaltik volkanik kayalarda,  bazen pegmatitlerde ve metamorfik kayalarda da rastlanır.

 

Bir önceki yazımız olan Kovellin ve Özellikleri başlıklı makalemizde hegzagonal, kovellin ve özellikleri ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

fluorit

Fluorit, Kriyolit ve Atakamit Özellikleri

Fluorit (CaF2) Özellikleri Kübik sistemde kristallenir. Rengi, ender olarak renksizdir, saydam olup, çoğunlukla sarı, yeşil, …

%d blogcu bunu beğendi: