Son Konular
foça mühendislik jeolojisii

Foça Tüflerinin Mühendislik Jeolojisi

Tüfler, Türkiye'nin batısında Foça ve İzmir çevresinde geniş yayılım sunar. Tüfler genellikle pümeks dokusuna sahiptir. Foça yöresinde ve Ege Bölgesi'nin farklı yerlerinde mevcut ana mühendislik yapıları tüfler üzerinde yer almaktadır. Tüfler genellikle dayanım açısından sert zemin-zayıf kaya sınırındadırlar.

 

foça tüfleri

Ayrıca, yüzeysel koşullarda ve atmosferik etkilerle de dağılabilmektedirler. Bu açıdan tüfler, ayrışmış ve boşluklu yapıya sahip olup mühendislik uygulamalarında sorunlu malzemeler olmuşlardır. Gözlemsel olarak derecesi tayinlerinin uygulanabilirliğini kontrol etmek için; ayrışma derecesi belirlenmiş örnekler üzerinde sonradan aşağıda takip edilen araştırmalar yapılmıştır.

 

a) Kaya örneklerinin petrografik incelemesi yapılmış farklı ayrışma derecelerindeki tüflerin bileşim tabloları hazırlanmıştır.

b) Ana elementler ve oksitlerin yüzde oranları kimyasal analiz çalışmaları ve x-ray difraksiyon çalışmaları ile belirlenmiştir.

c) Farklı ayrışma derecesindeki tüflerin mühendislik özellikleri ve P-Dalga hızları belirlenmiştir

pümeks dokusu

Dış olaylar genel olarak yükseltileri aşındırıp, aşınan malzemeyi çukurluklara dolduracak; yani engebeleri ortadan kaldıracak doğrultuda etkilidir. İç olaylar grubundan magmatik ve tektonik olaylar ise, doğrudan doğruya yeni engebeler, özellikle yeni yükseltiler, oluşturacak şekilde etkili olurlar.

 

Volkan bacalarından çıkan lav ve tüflerin oluşturduğu volkan konileri ve volkan örtüleri bunların tipik örneklerindendir.

 

Birim içindeki tüfler volkanik breşlerle ardalanmalı olarak bulunmaktadır. volkano- birimlerden sonra kuzeye doğru andezitlere ve tüfit ara katkılı piroklastitlere geçiş göstermektedir. Bazik lav ve tüfler ise koyu siyah, koyu gri, yer yer kırmızımsı ve yeşilimsi siyah renklidir. Bazı bölgelerde yüzeysel ayrışmanın yoğun oluşu nedeniyle yoğun hematitleşme ve killeşme gösterirler. Bu bölgelerde yumuşak dokulu ve kırmızımsı renklidirler.

Bir önceki yazımız olan Burdur Karaçal Barajı başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: