Sepiyolit (Lületaşı) Nasıl Oluşur?

sepiyolit
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

Sepiyolit lifli, sulu bir magnezyum silikat olup, Si12O30 Mg8 (OH)4 (H20)4 8H20 yapısal formüle sahiptir. Sepiyolitler 3 piroksen tipi zincir içerir. Oksijenlerin bağlı olduğu zincirler birbirlerine çift olarak bağlıdır.

sepiyolit

Yapısı zeolit tipi kanallardan meydana gelir. Sepiyolit, şerit benzeri uzun yapılar boyunca bir araya gelip sıkışarak lifleri oluşturan talk bezleri tabakalardan oluşmaktadır. Bu tabakalar 2-tetrahedral silika tabakası ve Mg içeren 1 merkezi oktahedral oksit tabakalardır. Harici silikat tabakalarının devam etmesinden dolayı, bu mineralin yüzeyinde önemli sayıda silanol grupları (Si-OH) yer almaktadır.

sepiyolit

Latince “imaging” ile gözlemlenen çapraz kesitle talk benzeri şerit şekilli yapıların lif eksenine paralel kanallarla birbirlerinden ayrılmış dereceli dizilerde çok sayıda (110) yüzlerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Bu kanallar yapısal mikroporlar olarak bilinmektedir. (Büyüklük 13,4 x 6,7Å). Bu kanallar su veya organik moleküller ile doldurulabilir. Su kısmen bu kanallarda dizilir ve su molekülleri aynı zamanda Mg (Al, Fe) brusit tipi şerit köşelerinin magnezyum köşelerine bağlıdır. Lifler arasında çapları 20–200Å arasında olan büyük porlar bulunmaktadır.

sepiyolit

Sepiyolit tabiatta iki değişik poliformik yapıda çökelmektedir. Bunların birincisi; amorf, kompakt halde ve yumrular şeklinde olan α-sepiyolit, ikincisi ise; küçük yassı ve yuvarlak partiküller veya amorf agregalar halinde oluşan β-sepiyolittir.

sepiyolit

Sepiyolit (Lületaşı) nasıl oluşur?

Sepiyolit yani (Lületaşı), kil veya serpantin tortuları içindeki ceplerde bulunan çok yumuşak, gözenekli, sulu bir magnezyum silikattır. Kökeni bilinmemektedir, ancak küçük tarih öncesi deniz canlılarının metamorfik kabuklarından ve kemiklerinden oluştuğuna inanılmaktadır.

 

Sepiyolit (Lületaşı) nerede bulunur?

Lületaşı yani sepiyolit, daha çok Türkiye‘de Eskişehir ovasında ortaya çıkan yumuşak beyaz minerallerden yapılmıştır. Dünya'da bulunan Sepiyolit (Lületaşı); Yunanistan, Fransa, İspanya, Fas, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Karadeniz bölgesinde bulunur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular