Son Konular
kirintili tortullar
Kırıntılı tortul tabakalar

Tortul Kayaçlar Nasıl Oluşur?

Yeryüzünü oluşturan kayaçlar dış kuvvetler (akarsular, rüzgârlar, buzullar, dalga ve akıntılar gibi )tarafından ufalanır ve taşınır. Taşınan malzemeler akarsu, göl, deniz ve okyanus tabanları ile çukur alanlarda tabakalar halinde biriktirilir. Bu tabakala zaman içinde sıkışarak kayaçlara dönüşür.  kayaçların en önemli özelliği, oluştukları dönemlere ait bitki ve hayvan kalıntıları olan fosillere sahip olmasıdır.

 

kirintili tortullar


Bitki parçaları kalın ve geçirimsiz tortullar arasında veya su içinde kalır. Bu parçacıklar zaman içerisinde bakterilerin de etkisiyle karbon bakımından zenginleşir. Böylece organik tortulların en tipik örneği olan oluşur. Karbonlu organik tortulların sıvı olanları ise petrolü oluşturur. Oluşumu kömür ile benzerlik gösteren petrol, jeolojik geçmişte yaşamış bitki ve hayvan kalıntılarının oksijensiz denizel bir ortamda sıcaklık, basınç ve organizmaların etkisi ile değişime uğraması sonucu meydana gelir.

 

kimyasal tortul kayaclar
a) Güver Kanyonu (Antalya)                                                                           b) Karaca Mağarası (Gümüşhane)

 

Kireç taşı mağaraları karstik şekillerden biridir. Bu mağaralar, kalkerli arazi içinde suların eritme ve aşındırması sonucu meydana gelen yer altı boşluklarında oluşur. Kayaköy Polyesi (Fethiye-Muğla) kireç taşının erimesi sonucu gelişmiş bir karstik yüzey şeklidir.

 

Özet olarak kayaçların oluşumuyla ilgili şunları söylememiz gerekiyor. Kayaçların dış kuvvetler tarafından parçalanarak ufalanıp taşınması sonucu okyanus, göl, deniz ve akarsu gibi tabanlarda birikerek oluşmaktadır. Diğer kayaç türlerinden ayıran ayırtman özelliği ise bitki ve hayvan fosilleri içermesidir. ise zaman içerisinde ve petrol gibi bakımından önemli ham maddeleri oluşturmaktadır. Oluşması için gerekli ortam şartı ise en başta oksijensiz denizel bir ortamda sıcaklık, basınç ve organizmaların etkisinin gerekli olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Toprak Bozulması ve Toprak Aşınması başlıklı makalemizde örtü aşınması, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

filiş

Filiş Nasıl Tanınır?

İlk kez Studer (1827) tarafından kullanılmış olan bu terim, Alp jeosenklinaline ait Mesozoyik yaşlı kalın …

%d blogcu bunu beğendi: