Son Konular
Anasayfa » Metamorfik Kayaçlar » Metamorfizma Nerede Gerçekleşir
Metamorfizma Nerede Gerçekleşir

Metamorfizma Nerede Gerçekleşir

Kayaçların, diyajenez ve alterasyon dışında, oluşum ortamları ve koşullarından da farklı koşullara (buna örnek olarak sıcaklık, basınç ve tektonizma verilebilir) maruz kaldıklarında uğradıkları yapısal ve dokusal değişimlere deniz.

rekristalizasyon

da, kayacın toplam kimyasal bileşimi değişmez, fakat rekristalizasyon, neomineralizasyon ve ornatma gibi süreçlerle, mineral türleri ve formları değişir. Bunun anlamı, olayı ile, minerallerin kristalografik sistemleri değişebilir; toplam kimyasal bileşimde bulunmak kaydı ile yeni mineraller meydana gelebilir.

öncesi ve metamorfizma sonrası kayaç ve mineral oluşumları

çoğunlukla  üç yerleşimden birinde gerçekleşir:

1. Bir kayaç, bir magma kütlesinin yakınındaysa, ya da onunla temas halindeyse kontak oluşur. Burada değişimler başlıca eriyik malzemenin yüksek sıcaklığından kaynaklanır. Aslında bu yan kayaçların bir tür ‘pişirilmesidir’.

 

2. En az yaygın türü fay zonları boyunca oluşandır ve kataklastik olarak bilinir. Burada fayın iki yanındaki bloklar birbirlerine göre hareket ederken kayaçlar kırılıp ufalanır.

 

3. Dağ oluşumu sırasında, büyük miktardaki kayaç kütleleri sıcaklığa ve yönlü basınçlara maruz kalırlar.

Büyük ölçekli deformasyonla ilgili bu süreçle ilgili olarak bölgesel gelişir. Bu sürecin nihai ürünü çok geniş yayılıma sahip metamorfik kayaçlardır.

 

sırasında kayaçlar, mineral bileşimlerini, dokularını ya da her ikisini birden değiştiren ve böylece yeni kayaçlar oluşturacak yeterlilikte ısı, basınç ve akışkan etkinliği altına girerler. Bu dönüşümler kayacın ergime sıcaklığının altında gerçekleşir; aksi takdirde magmatik bir kayaç olur.

Bir önceki yazımız olan Başkalaşmış (Metamorfik) Kayaçlar başlıklı makalemizde başkalaşmış kayaçlar, fillat ve gnays hakkında bilgiler verilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: