Son Konular
fay nedir fay turleri

Fay ve Türleri

Fay, depremin sonrasında kayaç kırılmaları boyunca blokların bir birine göre farklı tarafa hareket etmesidir. Değişik ve bunların odak mekanizması çözümleri görsellerde verilmiştir. Faylar 3 şekilde tanımlanabilir.

fay nedir fay turleri

 

1-   

Bu fay türünde hareketli blok aşağıya doğru hareket etmektedir.

normal fay

 

2-   

Bu fay türünde hareketli blok yukarıya doğru hareket etmektedir.

ters fay

 

3-   

Bu fay türünde ise, bloklar birbirlerine göre yanal hareket etmektedir.

dogrultu atimli fay

 

Hareket eden blok sabit bloğa göre sağa doğru hareket ederse sağ yönlü, sola doğru hareket ederse sol yönlü doğrultu-atımlı fay olarak adlandırılır.

 

Kıvrımların ve hataların önemi nedir?

Kıvrımlar ve faylar ve diğer jeolojik yapılar da biz kayaları göremesekte sismik araştırmalarda onları bulup incelemek için jeolojik kaynakların oluşumunu anlamamıza yardımcı olmak için ve yeraltı yapılarını anlaması için kullanarak jeolojik haritalar yapmamızda yardımcı olur.

 

Depremler çoğunlukla nerede olur?

Çoğu , okyanus ve kıtasal levhaların kenarlarında meydana gelir. Yerkabuğu (gezegenin dış tabakası) tabak adı verilen birkaç parçadan oluşur. Okyanusların altındaki plakalara okyanus plakaları denir ve geri kalanı kıtasal plakalardır.

 

Eğim atımlı faylar nelerdir? Kaç tür eğim atımlı fay vardır?

İki tür eğimli atımlı fay vardır. Normal faylarda asma duvar, taban duvarına göre aşağı doğru hareket eder. Normal faylar genişleme deformasyonuna uyum sağlar. Ters faylarda, asma duvarın taban duvarına göre yukarı doğru hareket etmesi. Daldırma – faylar bloklar daha çok dikey olarak kaymış olan kırık eğimlidir. Eğimli bir fay üzerindeki kaya kütlesi aşağı doğru hareket ederse, fay normal olarak adlandırılırken, fay üzerindeki kaya yukarı hareket ederse, fay ters olarak adlandırılır. Bir baskı hatası bir ters olan hata bir ile daldırma 45 derece veya daha az.

Doğrultu atımlı faylar nelerdir?

Bloklar daha çok yatay olarak hareket ettirilen ve dikey olan (veya hemen hemen dikey) kırıklardır. Bir gözlemci blok karşısında seyir halinde fay sağa hamle, kayma tarzı sağ yan diye adlandırılır; blok sola hareket ederse, hareket sol yanal olarak adlandırılır.

 

Plakalar sınırları ne tür faylar yaratır?

Yakınsak plaka sınırlarında ters faylar meydana gelirken, ıraksak plaka sınırlarında normal faylar meydana gelir. Dönüşüm plakası sınırlarındaki doğrultu atımlı faylar boyunca depremler genellikle tsunamiye neden olmaz çünkü çok az veya hiç dikey hareket yoktur.

Bir önceki yazımız olan SİSMOLOJİ ve DEPREM başlıklı makalemizde Deprem, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

Depremlerin Önceden Kestirilmesi

Sismologların en önemli toplumsal amaçlarından biri deprem tahminidir. Doğru şekilde yapılacak bir deprem tahmini ile …

%d blogcu bunu beğendi: