Son Konular
sismik dalga

Sismik Dalga Yayılım Türleri

Dalgaların yayındıkları ortamların özelliklerine göre belirli kaynak ve alıcı arasında izledikleri yolların geometrisini belirleyen kurallar  şu şekilde özetlenebilir.

 

     

Herhangi bir noktasından yayılan dalgalar, suya atılan taşın yarattığı dalgalar gibi genişleyen küreler biçimindedir. Küreyi oluşturan yüzeylere dalga önü denir ve dalga önlerini oluşturan her nokta, yani bir enerji kaynağı gibi davranır.

 

olarak bilinen bu yayınım özelliğine göre, belirli zaman için herhangi bir dalga önü geometrisinin bilinmesi halinde daha sonra oluşacak dalga yönleri geometrileri belirlenebilir. Bu belirleme dalga önünün her noktasının kaynağı olarak ön görülerek her noktadan yayılan küresel dalgaların zarfları çizilerek yapılır. Noktaların kullanılan dalga önü şimdiki zamanı gösterirse, eğrilik yarı çapı küçük olan dalga önü geçmiş zamanı, eğrilik yarı çapı büyü olan dalga önü gelecek zamanı gösterir.

 

sismik dalga yayilim turleri

 

     

Huygens kuralına göre genişleyen dalga cepheleri oluşurken dalga, iki nokta arasını en kısa zamanda gidebileceği yörüngeyi izler. Bu özellik fermat kuralıdır.

Bir önceki yazımız olan Sismik Dalga Yayılımı başlıklı makalemizde elastik dalgalar, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgi Çekici

Deprem Büyüklük Parametreleri

Deprem Büyüklük Parametreleri Sismik Enerji (ES) Deprem sonucunda ortaya çıkan toplam enerjiyi göstermektedir. Kinetik ve …

%d blogcu bunu beğendi: