Son Konular
sismik dalga yayilimi

Sismik Dalga Yayılımı

ifadesi yerdeki  için kullanılır. Sismik dalgaların  yayılması kayaçların  elastik özeliklerine  bağlıdır. Örneğin  kayaçlar  sıkıştırılınca şekil ve hacim  değişikliğine uğrarlar.

 

Bundan dolayı patlama veya vuruş noktasından  itibaren  gerilmeler  elastik dalga olarak verilir. Bir  sismik  dalga bir ortamda  yayılırken  geçtiği  ortamda  belli değişiklikler belirlenir.

 

sismik salga yayilimlari

 

Kayaçlarda  sismik  dalgaların  yayılması  bir   veya  taneciğin  deformasyonunun  kayaç içerisinde kayacın elastik özeliklerine  ve yoğunluğunun   bağlı olarak  hızlıca  ilerlemesi şeklinde olur bu bağımlılığına  belirlemek  için  kuvvetlerin ve gerilmelerin neden olduğu  deformasyonu iyi tanımlamak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Sismik Dalgalar Tanımı, Özellikleri, Ölçümü ve Seismograf başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: