Anasayfa » Deprem » Sismik Dalgalar
Sismik Dalgalar

Sismik Dalgalar

Herhangi bir yere yerleştirilen bir sismograf, birkaç saat içinde yeryüzünde oluşan depremleri kaydetmeye başlar. Durgun bir su yüzeyine atılan taş örneğinde olduğu gibi odağından itibaren yeryüzüne yayılan dalgalar zaman içinde üç dalga grubu halinde gelirler.

 

İlk gelen dalgalara P (PRIMARY) daha sonra gelenlere de S () dalgaları denir. P ve yer içinde hareket ederler. En son olarak ta dünyanın yüzeyini kateden yüzey dalgaları kayıt edilebilirler

 

sismik salga yayilimlari

 

Fizik olarak, P dalgaları , havada hareket eden ses dalgalarını andırırlar. gibi, kompresyonel (sıkıştırıcı) dalgalardır: katı, sıvı veya gaz halindeki maddelerden geçerken madde parçacıklarını dalga hareket yönünde sıkıştırır () veya serbestleştirirler (). Kayada hızları 5 km/saniye kadardır. ise, katı kayaçtan geçebilirler.

 

Hızları P dalgalarınınkinin yarısı kadardır. Katettikleri maddenin parçacıklarını dalga hareket yönüne göre dik yönlerde sallamaları nedeni ile S dalgalarına kesme () dalgaları da denir. Kesme dalgaları sıvı ve gazlarda oluşmazlar.

Bir önceki yazımız olan Depremlerin Önceden Kestirilmesi başlıklı makalemizde anı, deprem tahminleri ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

%d blogcu bunu beğendi: