Çakma kuyu

Çakma Kuyu
 - 
Arabic
 - 
ar
Azerbaijani
 - 
az
Bengali
 - 
bn
Dutch
 - 
nl
English
 - 
en
French
 - 
fr
German
 - 
de
Indonesian
 - 
id
Kyrgyz
 - 
ky
Latin
 - 
la
Portuguese
 - 
pt
Russian
 - 
ru
Spanish
 - 
es
Tajik
 - 
tg
Turkish
 - 
tr
Uzbek
 - 
uz

0,5-1m uzunluğunda, 5-10cm çapında, temel çukuru çevresine yerleştirilerek yer altı su düzeyini düşürmeye yarayan ucunda konik bir çelik uç bulunan delikli bir borudur. İçinden verilen, ucundan çıkan su jeti ve bir miktarda çakma ile zemine indirilir.

Çakma Kuyu

Şebekeden bağımsız veya kırsal bir yaşam tarzına yeni başlıyorsanız, çiftlik eviniz için bir yer bile seçmeden önce, toprak koşullarının bir kuyu kurmak için uygun olduğu yerleri belirlemek için yerel jeoloji araştırma ofisinize danışın. Bu, kuyuyu kendiniz yaratabileceğinizi veya işi yapmak için profesyonel bir sondaj şirketi kiralamanız gerekip gerekmediğini belirleyebilir. Şantiyenizde bir kuyunun uygun olduğunu öğrendikten sonra, aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 

Yeraltı suyu arzının doğasını belirleyin. Yeraltı suyu yeraltı rezervuarları oluşturduğunda kuyuların delinmesi veya sürülmesi oldukça kolaydır, ancak bu oldukça nadir bir durumdur. Daha sık olarak, yeraltı suyu kaynakları gözenekli kum ve silt katmanlarında bulunur ve burada bir çakma kuyu oluşturma süreci, hiçbir şekilde imkansız olmasa da, daha zor olabilir.

 

Yeraltı suyu kaynağının derinliğini belirleyin. Bu, bölgeden bölgeye büyük farklılıklar gösterebilir. Bazı bölgelerde, yeraltı suyu yüzeyin sadece birkaç metre altında olabilir; diğer bölgelerde yüzlerce metre derinlikte olabilir. Yeraltı suyu kaynağının derinliği, kuyuyu nasıl sürdürebileceğinizi ve delebilirseniz dikte edebilir. İyi içme suyu için yeterince derine inmeniz gerekecek. Kabul edilebilir su genellikle en az 30 feet aşağı inmeyi gerektirir, ancak daha iyi su genellikle daha da derin olacaktır. Asla bataklık, ıslak bir alanda araç kullanmayın veya delmeyin.

 

Kuyunun sürülüp sürülmeyeceğine karar verin. Bunlar yeraltı su kaynağının derinliğine ve toprağın doğasına bağlı olacak oldukça farklı süreçlerdir.

 

Bir izin gerekip gerekmediğini öğrenmek için yerel inşaat departmanınıza danışın – çoğu bölgede içme suyunun kalitesi bir halk sağlığı meselesi olduğundan izin gereklidir.

 

Yerel bir kamu hizmeti şirketi çevredeki mülklere hizmet veriyorsa, onlara danışın ve mülkünüzün yeraltı servis hatlarından geçmediğinden emin olun. Eğer öyleyse, bir çakma kuyuyu sıkmaya başlamadan önce yerlerini belirleyin.

 

Karada herhangi bir kanalizasyon hattı, eski sarnıç veya septik sistem olup olmadığını belirleyin. Bir çakma kuyu için mesafe veya aksaklıklara kadar yerel bina kodunuzun neye ihtiyacı olduğunu öğrenin. Yerel kodunuz buna özel olarak değinmiyorsa, su kaynağınızı kirletmemek için onlardan en az 50 feet uzakta kazmalısınız.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bu konuda sorun yaşamadığınızı varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et İlgili Konular