Son Konular
Petrol nereden gelir, en çok nerede bulunur ve nasıl oluşur?

Petrol nereden gelir, en çok nerede bulunur ve nasıl oluşur?

Petrol nereden gelir ve nasıl oluşur?

Ham petrol, doğal olarak oluşan bir fosil yakıttır. Yani ölü organizmaların kalıntılarından gelir. Ham petrol yatağında hidrokarbon karışımının, hidrojen ve karbon atomları bulunur. içindeki minik boşluklarda yeraltı rezervuarlarında sıvı halde bulunur.

 

Petrol en çok nerede bulunur?

Petrol en çok nerede bulunur?

Petrol rezervleri neredeyse tüm dünyada bulunur ve çoğu ülkelerde de az veya çok oranlarında tespit edilmiştir. Bununla birlikte, bazı ülkeler, diğer ülkelere oranla daha fazla petrol üretmiştir. En çok petrol üreten ülkeler; Suudi Arabistan, Rusya, ABD, İran ve Çin‘dir.

 

Petrol ne zaman tükenecek?

Küresel olarak, şu anda her yıl fosil yakıtlardan elde edilen 11 milyar tondan fazla petrole eşdeğer tüketiyoruz. Ham petrol rezervleri yılda 4 milyar tondan fazla hızlı tüketmekteyiz. Petrol tüketimi her yıl daha fazla olduğu gibi, şayet petrol bulma konusunda sıkıntı yaşadığımızı düşünürsek, Dünya genelinde toplam petrol rezervi 53 yıl kadar daha yeterli gelecektir. 53 yıl sonra petrol bulamazsak, petrol tükenmiş olacaktır.

 

Petrol kullanmanın zararı var mı?

Petrol kullanmanın zararı var mı?

Petrol ve gaz çıkarımından kaynaklanan sağlık riskleri hava kirliliği ile sınırlı değildir. “Kırma” sondaj yöntemi, içme suyu kaynaklarının kansere, doğum kusurlarına ve karaciğer hasarına yol açan kimyasallarla kirletilmesiyle bilinir.

 

Petrolün oluşması ne kadar sürer?

Minimum yaklaşık 50 milyon yıl sürmektedir. Dünya petrolünün çoğu 60 milyon ila 250 milyon yıl önce oluşmuştur. Petrolün küçük bir yüzdesi ise 250 ila 500 milyon yıl önce oluştu.

 

İlk beş petrol üreten ülke şu şekildedir

İlk beş petrol üreten ülke şu şekildedir
  • Amerika Birleşik Devletleri. Amerika Birleşik Devletleri, dünya üretiminin %19'unu oluşturan ortalama 19,51 milyon varil / gün ile dünyanın en büyük petrol üreticisi ülkesidir.
  • Suudi Arabistan.
  • Rusya.
  • Kanada.
  • Çin.

 

En büyük petrol ihracatçısı

Resmi olarak bilinen Suudi Arabistan Krallığı, petrol üretici ülkeler içinde Suudi Arabistan dünyanın bir numaralı petrol ihracatçısıdır. 1932'de kurulan Suudi Arabistan, 2018'de 182,5 milyar dolar değerinde küresel petrol ihracatının %16,1'ine hakimdir.

 

Petrol ne kadar derin bulunur?

Petrol ne kadar derin bulunur?

Geri dönük petrol arama ve derinlik kayıtlarına bakıldığında, petrol kuyuları ortalama 3.635 fit derinliğindeydi. Ancak bilinen bu derinlik 65 yıl önceydi. 1949'dan bu yana belirttiğimiz derinlikteki ‘sığ‘ rezervleri kullandık. Petrol sonlu bir kaynaktır, yani şimdi onu bulmak için daha derine inmemiz gerektiği anlamına gelir. 2008 ortalama petrol bulma derinliği ortalama 5,964 fittir.

 

Hangi ülkede daha fazla “ham petrol” var?

Ekonomik düşüş yaşayan ve patlayıcı bir siyasi krizle karşı karşıya olan Venezuela, dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla kanıtlanmış petrol rezervine sahiptir. Ülkede 303,2 milyar varil değerinde petrol bulunur. Küresel rezervin ise yaklaşık % 18'ini elinde bulundurur.

 

En iyi ham petrol nedir?

Dünya'daki en hafif, düşük kükürtlü petrol en iyi ham petrol yataklarıdır. Dünya'nın en iyi ham petrolü Malezya‘da bulunur. Malezya'nın, Singapur'da işlem gören ham petrol referans noktası Tapis, uzun süredir dünyanın en pahalı kalite notunu elinde tutuyor.

Bir önceki yazımız olan Viskozite Analizi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: