Son Konular
sondaj akışkanın görevleri

Sondaj Akışkanın Görevleri

Tabanın Temizlenmesi

Sondaj sırasında kesilen veya koparılan kırıntılar tabandan uzaklaştırılması gerekir. Kırıntılar tabandan ne kadar hızlı uzaklaştırılırsa sondajın ilerlemesi o kadar hızlı olur (Ersoy ve Yünsel, 2007; Al-Zubaidi, Alwasiti ve Mahmood, 2016).

 

Kırıntıların Yeryüzüne Taşınması

Kayadan kesilen kırıntıların yeryüzüne taşınması sondaj çamuru ile olur. Yeryüzünden pompalarla sondaj dizisi içine basılan çamur matkap nozullarından tabana geçerek kırıntıları içine alır ve annülüsten yeryüzüne gelir (AlZubaidi ve ark., 2016).

sondaj çamuru

Matkap ile Sondaj Dizisini Soğutmak ve Yağlamak

Sondaj esnasında sondaj akışkanı sondaj dizisi ile üzerinde işlem yapılan ve kuyu duvarı arasındaki sürtünmeleri azaltır ve sürtünmeler sırasında ortaya çıkan ısı kuyudan geçen sondaj akışkanı sayesinde soğutulur (Al-Zubaidi ve ark., 2016).

 

Göçme ve Oyuk Oluşumuna Engel Olma

Kuyu yüzeyindeki kayaçlar üzerindeki yükün etkisiyle kuyu içine göçme eğilimindedir. Göçmenin önlenmesi için deliği dolduran sıvının delik yüzeyine etki ettireceği hidrostatik basınç formasyondan gelecek basıncı karşılamalıdır (Al-Zubaidi ve ark., 2016).

 

Geçirimsiz Bir Pastanın Oluşumu

Sondaj sırasında kuyuda dolaşan çamur delik yüzeyinde ince geçirimsiz bir tabaka oluşturur ve bu da çamurun formasyon gözeneklerine kaçmasını önler ( Al-Zubaidi ve ark., 2016).

 

Yüksek Basınçlı Formasyonları Kontrol Etme

Yeraltındaki bazı formasyonların gözeneklerinde akışkanlar bulunur. Bu akışkanlar yüksek basınç altında bulunabilir ve kuyuya girerek yeryüzüne fışkırma eğilimindedir (Al-Zubaidi ve ark., 2016)

 

Dizi ve Koruma Boruları Ağırlığının Taşınmasında Yardımcı Olma

Sondaj çamuru; dizi ve koruma boruları ağırlığının taşınmasında yardımcı olur ( Al-Zubaidi ve ark., 2016).

 

Korozyona Karşı Koruma

Sondaj çamuruna korozyon önleyici maddeler katılarak, korozyona karşı önlem alınmasına imkân sağlar ( Al-Zubaidi ve ark., 2016).

Bir önceki yazımız olan Su Bazlı Sondaj Akışkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Hakkında Servet Uludağ

Lisans Eğitimi : Karadeniz Teknik Üniversitesi - Jeoloji Mühendisliği Yüksek Lisans Eğitimi : Çukurova Üniversitesi - İş Güvenliği İrtibat & Mail : uludag@servet.org mail adreslerinden soru / sorun, öneri veya telif haklarıyla ilgili ulaşabilirsiniz. En kısa sürede sizlere ulaşacağım.
%d blogcu bunu beğendi: