Anasayfa » Maden Jeolojisi » Arsenik (As), Antimuan (Sb) ve Bizmut (Bi)

Arsenik (As), Antimuan (Sb) ve Bizmut (Bi)

Yapıları metallerden farklı olarak, kürelerin basit bir paketlenmesini göstermezler. Elektrik ve ısı iletkenlikleri düşüktür, metallere göre yapıları daha fazla yönlenme gösterirler. Atomlar arası bağ metalikle kovalent arasındadır.
Arsenik (As) Özellikleri
Tabiatta oldukça ender rastlanır. Bileşiminde As %74 – 84, antimuan %1,7 – 9,2 ve nadir olarak Fe, Ni, Ag çok az bulunur. Birkaç polimorfi arasında en kararlı trigonal sistemdir. Taze yüzeylerinde rengi kalay beyazıdır. Oksitlenerek sarı, kahverengi ve siyaha dönüşür. Çizgi rengi kalay beyazı ve gridir. Parlaklığı taze yüzeylerinde kuvvetli metaliktir. Oksitlenme nedeniyle matlaşır. Yoğunluğu 5,6 – 5,8 arasında ve sertliği 3,5’dir. Bazis (0001) yüzeyine paralel güzel dilinimlidir. Üfleçde 360 ºC’ta erimeksizin süblimleşir. Bu esnada, sarımsak kokusu yayar. Aktif üzerinde beyaz (As2O3) sublimatı verir. Çekiçle vurulunca sarımsak kokusu çıkar.

arsenik ve özellikleri

Zararlı böcek ve diğer canlılarla yapılan mücadelede kullanılır.

Arsenik nikel cevherlerinde veya kristalin kayaçlarda Ag ve Co ile birlikte, ayrıca damarlarda kolloidal halde oldukça nadir bulunan bir mineraldir.

Türkiye’de Sivas’ın Dumluca (Divriği dolayları) maden yataklarında ve Malatya dolaylarında rastlanır. Dünyada ise Almanya, İsmapya ve Şili’de bulunur.

Antimuan (Sb) Özellikleri

Tabiatta çok ender görülen şekilleri, levhamsı veya küpe benzer, bazen de böbreğimsi yapıda görülürler. Rengi kalay beyazı, sertliği 3 -3,5 arasında, yoğunluğu 6,7, noktası 630,5 ºC’dir.

Bazis yüzeyine paralel (0001) güzel dilinimi vardır. Metalik parlaklıkta bir mineraldir. damarlarda arsen ve antimuanla birlikte görülebilir.

antimuan ve özellikleri

Matbaa harfleri yapımında kullanılır.

Dünyada İsveç’de bulunur.

Bizmut (Bi) Özellikleri

Trigonal sistemde kristalleşir. Taze yüzeylerinde rengi hafif sarımsı tonda Ag beyazıdır. Zamanla karakteristik kırmızı oksidasyon rengi gösterir.Çizgi rengi gri, parlaklığı kuvvetli metaliktir. Yoğunluğu 9,7 – 9,8, sertliği 2 – 2,5 olup bıçakla kesilebilir, kırılgandır. Kuvvetli diamagnetittir.

bizmut ve özellikleri

Kolay akıcı alaşımlarda ve ilaç yapımında kullanılır.

Elementler antimuan oluşumları kökenlidir.

Türkiye’de Bursa Uludağ’da, Balya’da, Keban’da, Divriği Efemlidere ve Dumluca bölgesinde bizmut görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Altın (Au) ve Özellikleri başlıklı makalemizde avrikuprit, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

%d blogcu bunu beğendi: